Pazartesi, Kasım 21, 2005
dolmuştan inen yolcunun arkasından konuşma ritüeli
dolmuşçu ve dolmuş klasik bir dolmuşcunun ve dolmuşun sahip olduğu tüm özelliklere haizdir. dolmuş cidden "dolmuş"tur, insanlar yerle temasları dolayısı ile yatay eksende bir çift ayakkabı kadar yer kaplamaktadırlar. dolmuşun camlarına akvaryumdaki bir japon balığı misali dudaklarını yapıştırıp, onları vantuz olarak kullanarak dengede durmaya çalışan insancıklara aldırmadan yeni yolcular = yeni paralar kazanmaya çalışmaktadır dolmuşcu. her yolcunun içinde o an dolmuşcuya karşı bir anti-sempati vardır.

bu esnada bir yolcu inmek istediğini söyler. kalabalıkta duyulmayacağını düşünerek bir de yüksek sesle bunu tekrarlar: "kaptan, müsait bir yerde !". daha sonra aynı yerde inecek olan birisi daha "burada inebilir miyim?" deyince dolmuşcu kesin duymuştur artık diye düşünülür ve inme isteği tekrarlanmaz. fakat dolmuşcu, yolcuların sesini duyamamış ve durmamıştır. bunun üzerine farklı yolcular tarafından "inecek varmış" şeklinde ifade edilir birilerinin inme isteği ve dolmuş durur. inen yolcular "kaptan bağırıyoruz neden durmuyorsun ?" deyince "kaptan", - ki bu sözcük kendisini beyaz üniformada görmesine sebep olmaktadır-, "haklısınız abi" der ve yolcular iner. buraya kadar süper.
peki sonrası?

yolcular iner, kapı kapanır...
ve olaylar gelişir...

şoför: niye önceden söylemiyonuz mına çaktıklarım... töbe töbe. küfrettiriyolar yaa ..(ön koltuktaki yolcuya dönerek) birader sen duydun mu ?
ön koltuk yolcusu: (yerse duydum desin) yok abi alçak sesle söylemişler demek ki. duymadım
şoför: ağızlarında yumurta var sanki hipnoların. bir de konuşuyorlar cakcak. mcık aazlılar
arkadaki yolcular: haklısın kaptan. ineceksen kapıya yanaşacaksın önce. oturdukları yerden konuşuyorlar işte.
daha arkadaki yolcular: zaten pis bir koku geliyordu onlardan. sarhoşlar mıydı neydi. insanlarda hiç ahlak kalmamış ya. öyle dolmuşa binilir mi?
şoför: almaycan bunları dolmuşa da, işte ekmek parası. (öndeki yolcuya dönerek) öyle mi birader?
ön koltuk yolcusu: haklısın abi. ben müsait bir yerde ineyim abi izninle.
şoför: tabi yiğenim.

dolmuş durur. ön koltuk yolcusu iner, ama olaylar gelişir...

şoför: yav bu da ibne midir nedir öyle bir garip bakmalar bir garip konuşmalar... töbe töbe
arka koltuk yolcuları:gözümsün kaptan. ne o öyle uzun saç, sakal. kesin ibnedir bu. almamak lazım bunları dolmuşa ama ekmek parası seninki de.
şoför: haklısın abi.

ve birileri daha biner, birileri daha iner, olaylar gelişir.

siz sanıyor musunuz ki, dolmuştan inerken "haklısın abi" diyen dolmuş şoförü, "haklısın bilader" diyen yolcular siz indikten sonra arkanızdan küfretmiyor?
 
posted by bokumda boncuk var at 2:59 ÖÖ | Permalink |


0 Comments:


eXTReMe Tracker