Pazartesi, Kasım 21, 2005
otobus soförleri
İzlenimlerimden yaptığım çıkarımlar kadarıyla geneli sopalık olan abilerdir. Her şekilde her ortamda kendilerini belli edebilirler. Sivri burunlu ayakkabıları, baştan aşağı lacivert kıyafetleri vardır. Beyaz çorap ile tamamlanır.

Haksız oldukları durumlar dahil, asla sorumluluk kabul etmezler, işlerini zamanında yapmazlar. İnsanlara kafalarına göre muamele yaparak keyfi bir otorite sağlamaya çalışırlar. Örneğin arkadaşları ya da polis üniforması giymiş ya da elinde telsiz bipleyen herhangi birisi belediyenin otobüsünden ücretsiz faydalanabilir. herhangi bir belge istenmez, ama sırtında 10 kiloluk çantası, elinde kitapları ile öğrenci olduğunu 100 gram beyni olan herkesin algılayabileceği gençlerden öğrenci kimliği isterler, kimlikte bandrol yok ise öğrenciyi sahtekarlıkla, devleti dolandırmakla suçlamakta tereddüt göstermezler. Yolculara karşı garip bir kinleri mevcuttur.

Hakkınızı aradığınızda hakkını aramayan insanları size örnek göstererek sizi bastırmaya çalışırlar. hem de geceyarısını geçen bir saatte, yarım saat geç geldiği için, tamamen kendi hatası olarak, transfer uygulamasının getirdiği ücretsiz kullanım hakkı piç olan ve bu yüzden bilet kullanmadan binmek isteyen yolculara karşı, "kardeşim durağın yeri değişti, üç aydır öbür duraktan kalkıyoz, dua edin de durduk burada" ifadesini ya da benzer ifadeleri 3 aydır değişmiş olduğunu ifade etmesine rağmen o durakta bekleyen onlarca insanın gözlerine baka baka kullanırlar. "Ben devlet memuruyum" ifadesini bolca zikrederek, bunun görevleri olduğunu anlatmaya çalışırlar, ama aldıkları üç kuruşla geçinmeye çalışan insanların eve ekmek alma hesaplarını bozduklarını bilmelerine rağmen pişkinliği elden bırakmazlar, "basmasanız, bizim başımız belaya girer" derler.

Bu adamcıklar aylardır maaş alamamalarını dile getirerek, bir de sendika kurma hakkı isterler, hatta bunun için afişler asarlar, insanlardan destek beklerler. Senin bana verdiğin destek bu kadarsa, benim ki de budur. Taptığın başkanın sana az bile yapıyor.
insan eşek olursa bineni de çok olur dikeni de.
 
posted by bokumda boncuk var at 4:40 ÖS | Permalink |


0 Comments:


eXTReMe Tracker