Cumartesi, Kasım 05, 2005
vampir köylü büyücü oyunu kurallar

olay şudur,
bir köyde köylülerin kılığına girmiş bir (ya da 2, bilemedin 3) vampir peydah olmuştur ve her gece köylülerden birini öldürmektedir. Ayrıca kendini gizleyen bir büyücü de her gece bir tahmin yaparak vampiri yakalamakla görevlidir.
Köylüler de gündüzleri toplaşarak birbirlerine bok atma yöntemiyle birinin vampir olduğuna diğerlerini ikna etmeye çalışır ve oylamayla vampir olduğu düşünülen kişinin yakılmasına karar verirler. Bu yüzden ikna kabiliyeti önemlidir.
Köylüler vampir dışında birini yakarlarsa köylü ölür.
Vampir(ler) ölünce köylüler kazanır, oyun biter.
Büyücü vampir(ler)i yakaladığında ise ona (sadece ona) doğru bildiği söylenir. Büyücü oyunun bundan sonraki günlerinde diğerlerini büyücü olduğuna ikna ederek vampir olduğunu bildiği oyuncuları yaktırmaya çalışabilir ya da gizli kalabilir. Bunun dışında büyücü olduğunı iddia eden köylüler ve vampirler de çıkıp diğerlerini yanıltabilir.

Oyunun başında hakem (oyuna gözlemci olarak katılır) herkesten gözlerini kapatmalarını ister. Oyuncular gözlerini kapatıp kafalarını önlerine eğerler. Oyunun bu aşamasında dürüst olmak, gözleri kapıyor gibi yapıp "dur lan aralıyım bakıyım noluyo" dememek gerekir. Hakem, bir oyuncuya dokunarak gözlerini açmasını sağlar. Bu oyuncuya görevini ses çıkarmadan belirtir. (ağzını oynatarak vampir demek ya da eliyle v yapmak gibi), daha sonra bu oyuncunun gözlerini kapatmadan başka vampirler varsa onlara da görevlerini söyler. Vampirler birbirlerini tanırlar. (ama oyun sırasında birbirlerini korurken ölçülü olmaları dikkat çekmemeleri açısından tavsiye edilir) . Vampirler seçildikten sonra, hakem vampirlerin gözlerini kapatmalarını söyler. Vampirler gözlerini kapatırlar. Hakem birine daha dokunur ve onu büyücü seçer. Sonra ondan da gözünü kapatmasını ister.

Hakem "sabah oldu" der, herkes uyanır ve bok atma seansı başlar. Herkes birbirinin vampir olduğunu iddia ederek ve kendince kanıtlara dayandırarak (örneğin, "x hiç konuşmuyor demek ki vampir" , "ortada hiçbir şey yokken önce y konuşmaya başladı, kesin vampir, yakalım","z vampir olmasa böyle yapmazdı, garanti vampir" benzeri cümlelerle) diğerlerini ikna edip ortak olarak oylama ile karar alınan kişinin yakılmasına karar verilir. sözlük yazarları arasında bu bahanelere "x kişisi sözlük yarasası , kesin vampir lan bu" da eklenebilir. Yaratıcılık zorlanabilir.

Gece olur, herkes gözlerini kapatır. Hakem vampirlerden gözlerini açmalarını ister. Vampirler gözlerini açarlar ve gösterdikleri birer kişiyi öldürürler. Kimin öldüğü gece söylenmez. Sonra vampirler gözlerini kapatır, büyücü açar. Büyücü de birini göstererek hakeme o kişinin vampir olup olmadığını sorar. Soru, hakem tarafından ses çıkarmadan cevaplanır.
Sabah olur tekrar. Hakem "gözleri açın" der. Herkes gözlerini açar. Önce hakem açıklamasını yapar, dün köylüler tarafından öldürülen vampir değilse, "dün gece masum bir köylüyü öldürdünüz" der. ölen köylü oyunun sonuna kadar susmalıdır. Hakem dün gece vampirlerin öldürdükleri kişilerin isimlerini de söyler. Tekrar bok atma aşaması başlar. Başka bir kurban seçilerek yakılmak istenir. Bu esnada büyücü ya da başka köylüler ya da vampir, kendisinin büyücü olduğunu, vampirin x kişisi olduğunu söyleyebilir. Sınır yoktur.

Tekrar gece olur, vampirler uyandırılır öncekiler tekrarlanır.
Oyun vampirler yerine köylüler teker teker yakılıp bittiğinde sona erer.

Zor gibi dursa da gayet basit bir oyundur.

Bu kuralları da benden izinsiz alıp kopyalayıp "ben yazdım bunları" diyenler şöyledir, böyledir.
 
posted by bokumda boncuk var at 1:33 ÖS | Permalink |


3 Comments:


 • At 4:17 ÖS, Anonymous Adsız

  niyeeeeeeeeeeee

   
 • At 4:17 ÖS, Anonymous Adsız

  niyeeeeeeeeeeee

   
 • At 4:51 ÖS, Anonymous elifnur

  Bu da doğru, fakat büyücü olmadan oyun oynaması daha doğru. Oyun sınıfta oynanıyorsa öğretmen vampirleri seçer.Daha sonra vampirlere gündüz der.Vampirler oturduğu sıradan kalkar.(ses çıkarmadan düz otururlar.)birbirlerine bakarlar.Ve
  gece der.Daha sonra öğretmen gündüz der.Herkes suçlama yapar ve vampirler köylüleri köylüler vampirleri tahmin eder.(vampirler köylüleri zaten biliyor.Ve birbirini koruyan ve abartmayan kişiler olmalı ki vampirler anlaşılmasın.) eyer arkadaşlarınız la oynuyorsanız,oyun aynı fakat herkesi tanıyan kişiyi ister oylama ile veya şansa göre oyun yöneticisi seçilir) (zor yazdım teşekkürler)

   
eXTReMe Tracker