Perşembe, Aralık 15, 2005
Yılbaşında nereye çıkıyorsunuz şekerim?
31 Aralık gecesi saatler 23:59 u gösterdiğinde geri saymaya başlanacak her sene adet olduğu üzere. Neyi sayıyorsak? Yıl içinde verdiğimiz kayıpları mı, yaşadığımız acıları mı?
Her neyse, 3 ve daha üstü sayıda insanın bulunduğu ortamlarda "oonnnn dokuuzzzz sekiizzzz" diye gidecek bu sayma hadisesi bir süre. Sonra 2006 olacak tarih. Olacak da ne olacak? 10 saniye öncesinden farkı nedir ki bunun şimdi? Herkes mutlu neşeli birbirini öpecek, bakacaksınız ki herkes öyle mutlu öyle neşeli ki, "kesin iyi bir şey lan bu 2006, ben farketmedim, çaktırmıyım bari" diyip siz de neşeli, mutlu, şen, şakrak görünmeye kasacaksınız. Kasın bakalım.

Bundan bir kaç on gün öncesinde ise o soru gelecek:
- Yılbaşında nereye çıkıyorsunuz şekerim?

"Sana ne ?" de güzel bir cevaptır aslında.

Yılbaşında bir yerlere çıkmak gibi bir mecburiyet dayatılmaya çalışılır nedense.
İçki içmek ve geç yatmak zorundasınızdır.
Eğer evdeyseniz ("aaa, ne kadar ayıp, koca adam hala ailesiyle" diye geçirir bu noktada karşıdaki kişi) televizyondaki yoz yayınları izlemeye programlanmışsınızdır.

... ama değişen hiç'tir yılbaşı gecesinde.
Noel baba gelmez hiç.
Eskiden dansözler gelirmiş TRT ekranına, o bir sevinçmiş mesela. Şimdi 12 yaşında porno sitelerle tanışıyor çocuklar. Dansöz ne ki onlara ?
Ailecek toplanılıp oyunlar oynanırmış, sadece yılbaşında değil ama, toplanırlarmış aile bireyleri arada bir, tombala oynarlarmış. Şimdi bilgisayarın karşısında geçmekte çocukların yılbaşları.
Biraz arkası kalın olanlar da "dışarda"lar yine, "parayı veren düdüğü çalar" tabii ki, Hoca Nasreddin boş konuşmaz ki.

Yılbaşı neye yarar ki gerçekten?
Alkol tüketilir bolca. Trafik cezalarına zam gelir aynı gece. Sabah da dolmuşlardaki zammı farkedersin, alkollü kafayla uğraşamam dersin, alışırsın sonra. Marketler bakkallar yılbaşı sepetleri hazırlar, yılbaşı alışverişleri yapar anne-babalar, bir kaç girişimci işletmeci noel baba kılığında bir kaç animatör tutar, öyle amerikanvari bir de tutum vardır yeni yeni. Kestaneli Hindi yenir, niye ki? 100 yıldır kestaneli hindi yermiş atalarımız, ondan mı? Yok ya, saçmalayan ben değilim. Herkes.

- Yılbaşında nereye çıkıyorsun şekerim?
- Ben burdayım, sen çam ağacına çık şekerim, (laylaylay-doldurunuz-) , git topla kozalakları.
 
posted by bokumda boncuk var at 3:55 ÖÖ | Permalink |


0 Comments:


eXTReMe Tracker