Salı, Haziran 06, 2006
Meyve ile kaplı çikolatalı pasta...
Üstü meyve ile kaplı bir çikolatalı pastadır o. ilk bakışta hep güzel görünür, fakat tadına bakmadan lezzetli olup olmadığını bilemezsin, tadı güzel olsa bile akşama mideni bozabilir, hasta edebilir.

En pahalı pastaneye gittiğinde hep en sağlıklısını, en güzelini bulamayabilirsin, çünkü pastayı yapan usta yapmak zorunda olduğundan yapmıştır onu. Görünümü güzel olabilir, albenili olabilir, belki lezzetli de olabilir, ama en güzeli olmayabilir hep. Oysa kenar mahallenin sokağında "mutlaka bir pasta yapmalıyım" demeden, ona emeğini veren, onu kendi yarattığı için seven, onu yaptığı ve ona dokunduğu her anda keyif alan biri mutlaka vardır.

En güzel çikolatalı pasta hiç ummadığın anda çıkabilir karşına. Doğum günün olması gerekmez, hediye değildir çünkü, gerektir. hamur, krema, meyveler ve çikolatanın bu kadar tesadüfi dizilmesi rastlantı olamaz fakat, öyle olması gerektiği için olmuştur ne olduysa. Her öğe kusursuz bir sistemin parçalarıymış gibi pasta tabağındaki yerlerini almıştır. Pasta orada, ortadadır.

Bu güzel pastaya rastlayınca haylazlığınız tutup bir bakayım tadına deyip bir parmak çalmaya çalışırsanız üstündeki kremasından, o'nun o olmasından bir şeyler eksilecektir. Onun o aradığınız çikolatalı pasta olduğunu "ben bunu istiyorum, aradığım bu" dediğiniz anda farkedeceksiniz, "keşke diğeri olsaydı, hem de fıstıklıydı o" diyorsanız tercihinizden sonra, tabağınızdakini bırakıp kaçmayı kolluyorsanız her an, aradığınız açlığınızı bastırmak için tatlı bir şeylerdir, hep aradığınız o çikolatalı pasta değil.

Çeşit çeşit meyveler dizilidir pastanın üzerinde. En tazelerinden, en güzellerinden seçilmiştir hepsi tek tek. Pastayı güzel yapan da bu meyvelerdir belki. Hepsi bir şey için oradadır; her birinin farklı nedenleri vardır, güzel olan ne varsa meyveleri dizilidir pastanın üzerinde. Ayrı renklerdedir her biri, hiç görmediklerin de görünebilir, hayranlıkla izleyip yemeye kıyamadığın, bazen de daha önce bir yerlerde rastladıkların... Arada bir meyvelerin acı tarafları çıkabilir, kabukları dişlere denk gelebilir, fakat güldür, dikenleri de olacaktır, fakat aldırmazsın bu küçük sert meyve parçalarına, pastayı seviyorsundur zira.

Çikolatası...
Çeşit çeşit, kat kat çikolatalar vardır bu pastada. Her bir ısırışınızda sizi yeniden şaşırtan, yeniden farkettiğiniz, ya da ilk kez rastladığınız ve güzelliğine hayran kaldığınız lezzetli çikolata parçaları, görmenin bile mutluluk verdiği, tadına bakabilmenin şanslılık sayıldığı, serotonin salgılatıcısı kakao mucizeleri... Belki, 15 yıl sonra bir miktar göbek ve yağ olarak da dahil olabilir hayatına, ama buna fazlasıyla değer o’nun için... Tadını çıkarmalı!

... ve yasakladıkları; bu pasta bir şeyi yasaklar onu tadanlara: bencillik yasaktır. Bu pasta bir kişinin olamaz. Bu pasta iki kişiliktir, yoksa tadına varılmaz ! “en çok ben yemeliyim” dememek gerekir bu pasta için, evet, harika bir taddır bu, hiç dumadığınız bir keyiftir, kocaman mutluluktur, ama bir farkı vardır diğer pastalardan, bitmez !


Aşk ‘tır bu pastanın adı... Aşk !

Aşk üstü meyve ile kaplı çikolatalı bir pastadır...
 
posted by bokumda boncuk var at 3:31 ÖÖ | Permalink |


0 Comments:


eXTReMe Tracker